Rubriky
Imunita

Věřte mi nebo ne, ale vaše vitalita i životní pohoda je ukryta ve Vašich střevech

Střeva. To je jedno z těch slov, kterému se často vyhýbáme v běžné konverzaci. Nicméně, pokud se zajímáte o své zdraví a celkovou pohodu, možná byste měli začít dávat svým střevům větší pozornost. Může to znít neobvykle, ale vaše vitalita a životní pohoda jsou skutečně pevně spojeny se zdravím vašich střev.

Jak střeva ovlivňují váš život – střeva jako druhý mozek

Možná jste již slyšeli o střevech jako o “druhém mozku.” Toto označení není náhodné. Váš gastrointestinální trakt, který zahrnuje střeva, má svůj vlastní nervový systém nazývaný enterický nervový systém. Tento systém obsahuje miliony neuronů, a dokonce produkuje některé z těch samých neurotransmiterů jako váš hlavní mozek, včetně serotoninu, který je spojen s náladou a pohodlím. To znamená, že zdravá střeva výrazně ovlivňují váš duševní stav.

Střeva a imunitní systém

Víte, že více než 70% vašeho imunitního systému je lokalizováno ve střevech? Ano, jste v podstatě to “co jíte.” Zdravá střeva znamenají silnější imunitní systém, což vám pomáhá odolávat nemocem a infekcím.

Střeva a trávení

Střeva jsou samozřejmě klíčové pro trávení potravy. Pokud vaše střeva nefungují správně, může to vést k problémům s trávením, nadýmání, průjmům nebo zácpě. To znamená, že problém nemusejí být jen nepříjemné pocity, ale může to také ovlivnit vaši schopnost vstřebávat živiny z potravy.

Jak udržovat střeva zdravá

Nyní víte, jak důležité jsou vaše střeva pro celkové zdraví a pohodu. Ale jak je udržet zdravé?

Strava

Začněte tím, co jíte. Strava je klíčovým faktorem pro zdraví střev. Konzumujte vyváženou stravu bohatou na vlákninu, pravidelně pijte vodu a omezte příjem rafinovaných cukrů a průmyslově zpracovaných potravin.

Probiotika

Probiotika jsou “dobré bakterie,” které podporují zdravou rovnováhu mikroorganismů ve střevech. Můžete je najít v potravinách jako jogurt, kefír nebo jako doplněk stravy.

Pohyb

Fyzická aktivita podporuje trávicí procesy a pravidelný pohyb střev. Ujistěte se, že se dostatečně hýbete každý den. Zácpa je nejběžnější u lidí, kteří nemají dostatek pohybu.

Závěr

Vaše střeva jsou základem vašeho zdraví a pohody. Ať už věříte nebo ne, jejich stav ovlivňuje váš duševní stav, imunitní systém a schopnost trávit potravu. Proto je důležité starat se o svá střeva tím správným způsobem. Začněte tím, co jíte a jak se staráte o své tělo, a brzy budete cítit pozitivní změny ve svém životě.

Uvěřit tomu, že zlato svého zdraví si nosíme každý uvnitř sebe je někdy těžké, ale kdo pochopí, vyhraje.

Pokud máte další otázky ohledně zdraví střev nebo potřebujete více informací, neváhejte se poradit s lékařem nebo dietologem. Vaše zdraví je vaše nejcennější jmění, a zdravá střeva jsou klíčem k lepšímu životu.

Napište mi do komentářů, jak se staráte o svá střeva a jestli věříte tomu, že jsou klíčem ke spokojenému životu

Autor: Jan Anděl

Dietolog a výživový poradce, který sestavuje personalizované jídelníčky na míru vzhledem ke zdravotní anamnéze a dále tvoří hubnoucí programy.

11 reakcí na „Věřte mi nebo ne, ale vaše vitalita i životní pohoda je ukryta ve Vašich střevech“

Ahoj Jendo, já užívám actimel, bílé jogurty, občas probiotika v tbl. Kajícně přiznávám konzumací sladkého. Se stolicí mívám občas oboustranné výkyvy , ale v poslední době v pohodě. Marie 72 let.

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Já denně užívám Křemelínu, Psyllium a Ostropestřec. S trávením a vyprazdňováním nemám problém. Po tučnějším jídle ještě Orlistat.

Děkuji za vaše informace,kéž by se dostaly i k těm,kteří se vláčejí
s víc než 10 kg nadváhy a s dalšími problémy…
Mám to štěstí, že mám trávení v pořádku a nadváhu asi 3 až 4 kg.
Mnoho síly a elánu do dalších dnů
Bohuna

Dobrý den,
snažím se chodit aspoň hodinu každý den. Ráno si dopřávám dvě lžičky mletého lněného semínka, navečer psyllium, potom už vůbec nemám pocit hladu ani chuť na sladké. S vyprazdňováním nemám většinou žádný problém.

S kamarádkou jsme vyzkoušely už ledacos, delší dobu se staráme o dobrou stravu pro naše střeva a tím pro celé naše tělo. Já sice po celý život trpím zácpou, ale zvykla jsem si pít vodu s lžičkou psylia a citronovou šťávou, to mi velmi dobře pomáhá.

začala jsem pít před 14 dny ráno nalačno vlažnou citronovou vodu-1/4 l hrnek, pak beru liposomální vitamín C a poté teprve snídám-většinou domácí chléb s domácí lučinou, nebo pomazánkovým máslem anebo vaječnou omeletu či míchaná vajíčka. Pak piji většinou zelený čaj 2-3 hrnky denně anebo ovocný s nasbíraných listů jako jsou borůvky, ostružina , maliny, jahodník, a také preventivně směs bylinek kopřiva, měsíček , řebříček, kontryhel a do toho se snažím vypít alespoň litr vody. Protože nemám žlučník, tak mívám obča po mastnějším jídle-polévce , někdy i po kávě turek průjem, ale jen jednorázově. Jinak jsem v pohodě.

Podle fází Měsíce držím jeden den v týdnu půst – piji pouze vodu a očistné čaje. Den před tímto půstem a den po něm jím velmi střdmě. Celkově jím hodně zeleniny, piji jen vodu a čaje, žádné sladké a ochucené pití. Dělá mi to dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *